Ivan Simič je rođen 20. maja 1959, u selu Grad u blizini Murske Sobote, u Sloveniji. Nakon završene osnovne škole 1974. godine upisao se u Vazduhoplovnu gimanziju »Maršala Tita« u Mostaru, koju završava 1978. godine. Školovanje nije nastavio u Vojnoj vazduhoplovnom akademiji nego je upisao studij prava. Istovremeno je studirao i na Fakultetu za sport u Ljubljani. Na pravnom fakultetu je diplomirao 1986. godine.
Između 1980. i 1982. radio je u Ministarstvu unutrašnjih poslova, a kasnije u Iskri Commerce u Ljubljani. U aprilu 1988. godine poćinje se baviti poreskim savetovanjem i računovodstvom, a u 1989. otvara svoje prvo preduzeće za poresko savetovanje i računovodstvo, u kojem je još uvek zaposlen.
Tokom 2005. i 2006. godine bio je član skupine za reformu slovenčakog poreskog sistema sa kojima su uvedena mnoga rasterećenja za poreske obaveznike i poresku upravu.
Od 1. januara 2006 do 17. jula 2008 bio je generalni direktor Poreske uprave Republike Slovenije, koja je u to vreme u potpunosti promenila svoj odnos prema poreskim obaveznicima. Za vreme njegovog vođenja poreske uprave bila su uvedena mnoga pojednostavljena poslovanja kako za poreske obaveznike tako i za poresku upravu. U potpunosti je rasteretio poreske obaveznike prijave godišnjega poreza na dohodak. Danas poreska uprava Slovenije šalje poreskim obaveznicima već ispunjene prijave poreza na dohodak građana, koje u slućaju da su svi podaci pravilni, postaju rešenje. Poreska uprava Slovenije je sa njegovim idejama i promenama godišnje uštedela najmanje dva milijona eura troškova.
U vreme od 13.06.2007. do 01.07.2008. bio je predsednik Evropskog udruženja poreskih uprava (IOTA – Intra-European Organisation of Tax Administrations), koja je u to vreme okupljala 42 evropske poreske uprave.
Krajem 2008. završio magistarski studij na Pravnom fakultetu u Mariboru.
U vreme od 20.02.2009. do 17.11.2010. bio je predsednik Nogometnog saveza Slovenije. U to vreme nogometna reprezentacija se kvalifikovala na Svetsko prvenstvo 2010. u Južnoj Africi.
Od novembra 2009. do maja 2012. bio je član Fiskalnog veća Vlade Republike Slovenije. U to isto vreme pripremio je predlog nove poreske reforme.
Od avgusta 2012. godine do 31.01.2013. godine bio je savjetnik ministra finansija Republike Srbije za područje reorganizacije i modernizacije rada poreske uprave. Vlada Republike Srbije ga je 14. decembra 2012. godine imenovala za vršioca dužnosti direktora Poreske uprave Republike Srbije. Funkciju je preuzeo 1. februara 2013. godine i obavljao ju je do 31. decembra 2013. godine. U to vreme su izvršene mnoge promene u radu Poreske uprave Republike Srbije.
U periodu od 28. juna 2013. godine do 31. decembra 2013. godine bio je ponovo izabran za predsednik Evropskega udruženja poreskih uprava (IOTA – Intra-European Organisation of Tax Administrations), koja sada udružuje 46 evropskih poreskih uprava.
Svo vreme, osim u doba kada je bio direktor Poreske uprave Republike Slovenije i Poreske uprave Republike Srbije, a to je više od 27. godina bio je poreski savetnik. U njegovoj grupi „Simič & partnerji“ zaposleno je 12 osoba.
U 2000. godini osnovan je „Davčno izobraževalni inštitut – Poresko edukativni institut“, koji okuplja više od 140 članova (pravnih i fizičkih lica). Institut izdaje reviju o porezima DENAR, čiji je odgovorni urednik. Institut godišnje organizira oko petnaest raznih seminara na temu poreza i ima Poresku akademiju Ivana Simiča, gdje se školuju budući poreski savjetnici u Sloveniji.
U periodu od 2006 do 2018. godine bio je, po izboru korisnika portala „Tax-fin-lex“, jedanest puta izabran za „najuglednijeg poreskog stručnjaka“ u Sloveniji.
U organizaciji Evopskog udruženja menandžera iz Sarajeva, izabran za najistaknutijeg poreskog eksperta u 2013. godini u jugoistočnoj Evropi“ za izuzetan doprinos stabilizaciji stanja i uvođenja pozitivnih promjena u poreskom sistemu Republike Slovenije i Republike Srbije.
NALED – Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj i RTS – Radio-televizija Srbije izabrali su ga za Reformatora 2013. godine u kategoriji „Rukovodilac regulatornog tela“ i to zbog toga što je pokrenuo vitalne projekte i inicijative kako bi obezbjedio lakši administrativni postupak prijave poreza, vidljivost u radu poreske uprave i ambijent za dalje reforme poreskog sistema.
Predsjednik je Poresko savjetodavne komore Slovenije i predsjednik Udruženja poreskih savjetnika Srbije.
U raznim revijama i časopisima objavio je više od dvjesto članaka. Sam ili zajedno sa koautorima izdao je više knjiga i priručnika iz područja poreza.
Do sada je sudjelovao u više od 600 poreskih postupaka kao punomoćnik poreskih obveznika.